Publiczne Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące

Salezjańskie Liceum Publiczne

Węgry po raz trzeci

Tuż po egzaminach gimnazjalnych grupa naszych uczniów wyjechała na tygodniową wymianę ze szkołą Constantinum w Kiskunfélegyháza na Węgrzech. Jest to trzecia odsłona wymiany polsko-węgierskiej prowadzonej w naszej szkole oraz rewizyta po październikowym pobycie uczniów węgierskich w Krakowie.

Pogoda nam dopisała, co było przyjemną odmianą po nieco zimowej aurze w Polsce. Nasz pobyt zaczął się od wspólnej integracji. Gospodarze przygotowali dla nas zajęcia muzyczno-taneczne oraz quiz, który pozwolił lepiej poznać wspólne dziedzictwo kulturowe naszych krajów. A potem było  już tylko zwiedzanie i wspólna rekreacja. I tak zobaczyliśmy miasto Kiskunfélegyháza, o którym opowiedział nam sam burmistrz. Byliśmy w Kecskemet i Budapeszcie, gdzie mieliśmy okazję stanąć oko w oko z rekinem oraz sprawdzić jak działa łóżko fakira i chociaż chwilę pobujać wśród obłoków. W ciągu zaledwie godziny zobaczyliśmy wszystkie najważniejsze zabytki historycznych Węgier – wszystko dzięki wizycie w parku miniatur w Szarvas. Ale chyba największą atrakcją okazało się pływanie łódkami po Cisie.

Mamy nadzieję, że wspomnienia z pobytu na Węgrzech na długo pozostaną w pamięci uczestników, a przyjaźnie zawarte w trakcie wymiany przetrwają.

>