Publiczne Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące w Krakowie

test

„Jak grać, żeby wygrać?” – warsztaty matematyczne

W sobotę, 23 listopada, nasza szkoła gościła uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych. Wzięli oni udział w warsztatach z matematyki i z informatyki zatytułowanych „Jak grać, żeby wygrać”. Składały się one z dwóch części.
W pierwszej części uczniowie pod okiem nauczyciela matematyki odkrywali, co to takiego strategia wygrywająca i jak dla konkretnej gry taką strategię znaleźć. Dowiedzieli się, że są gry zdeterminowane, w których z góry wiadomo, kto wygra, oraz gry, w których jeden z zawodników umiejętnie grając, może sobie zapewnić zwycięstwo, niezależnie od tego, jak gra przeciwnik. Poszukiwanie strategii wygrywającej prowadzi często do odkrywania ciekawej matematyki czającej się w cieniu gry.
W drugiej części uczniowie pod okiem nauczyciela informatyki stworzyli swoją własną trójwymiarową grę komputerową, używając do tego celu środowiska Unity. Projektowali organizm, w którym czają się złe zarazki, a gracz, wędrując po organizmie te zarazki zwalcza.
Zapraszamy na kolejne warsztaty 7 grudnia: z chemii – „Kolorowy świat chemii” oraz z języka polskiego – „Polonistyczne starcie. Opowiadanie twórcze kontra rozprawka”.