🇩🇪Niemcy

W niemieckim landzie Nadrenia – Palatynat, na niewielkiej wyspie Nonnenwerth położonej  na rzece Ren, znajduje się Franziskus – Gymnasium, czyli nasza partnerska szkoła. Już od 2006 r., regularnie co 2 lata mają miejsce spotkania młodzieży z naszych szkół, czyli tzw. wymiany. Cieszą się one dużą popularnością. Polska młodzież zazwyczaj jesienią wyjeżdża do Niemiec, aby w maju przyjąć u siebie swych niemieckich kolegów. Każda strona ma 7 dni, aby pokazać to, co w danym kraju najciekawsze, najpiękniejsze i najważniejsze. Wspólnie zwiedzamy, wędrujemy po tatrzańskich szlakach, bawimy się, uprawiamy sport i oczywiście dużo rozmawiamy. Spotkania te uczą tolerancji, weryfikują istniejące stereotypy a przede wszystkim stanowią znakomitą motywację do nauki języków obcych.

🇪🇸Hiszpania

Hiszpańskie przysłowie mówi: „Quien no ha visto Sevilla – no ha visto maravilla”, czyli „Kto nie widział Sewilli, ten nie widział cudu!”.  Od 2016 roku nasi uczniowie mają możliwość udziału w wymianie młodzieży ze szkołą Santísima Trinidad z Sewilli. Wymiana ma charakter anglojęzyczny, ale daje też możliwość poznania języka hiszpańskiego. Każdego roku do Polski przybywa grupa około 20 Hiszpanów,  z tej salezjańskiej szkoły o ponad 120-letniej tradycji. Jesienią pokazujemy im to, co w Polsce najpiękniejsze, a na wiosnę korzystamy z hiszpańskiego słońca, wyśmienitej kuchni, sztuki i muzyki poznając z bliska kulturę i charakter Andaluzji i jej mieszkańców. Bezcenny jest czas spędzony razem w rodzinach, kiedy nawzajem uczymy się otwartości, przymykając oko na różnice i odkrywając to, co nas łączy.

🇭🇺Węgry

W 2014 roku nasza szkoła nawiązała współpracę w węgierską szkołą Constantinum i od tamtej pory regularnie co rok organizowana jest wymiana uczniów między naszymi placówkami. Szkoła Constantinum znajduje się w niedużym miasteczku o urokliwie brzmiącej nazwie Kiskunfélegyháza (czyt. kiszkunfejledźhaza), około stu kilometrów na południe od Budapesztu – stolicy Węgier. Wymiana odbywa się dwa razy w ciągu roku szkolnego. Zazwyczaj jesienią gościmy w Krakowie grupę węgierską, wiosną jesteśmy goszczeni w Kiskunfélegyháza. Wymiana ma na celu wzajemne poznanie kultur i integrację uczniów z dwóch państw Unii Europejskiej. Jest to nie tylko okazja do zawarcia nowych przyjaźni, zobaczenia ciekawych miejsc, ale przede wszystkim do sprawdzenia i doskonalenia umiejętności językowych. Językiem wymiany jest język angielski.