Publiczne Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące w Krakowie

test

„Jaś i Małgosia” – czyli powrót do dzieciństwa w naszej szkole

Od jakiegoś czasu na korytarzach naszej szkoły można było spotkać kilka nietypowych postaci… rodem z bajki! Wśród nich byli Jaś i Małgosia, ćwiczący objadanie się słodkościami. Różnorodne wersje złowieszczego śmiechu, które zaprezentowała czarownica, razem z wilkiem wabiąca dzieci do słodkiej pułapki, na długo pozostaną w naszej pamięci. Budzący grozę śpiew przedstawicielki „złych” mocy nie dziwi jednak, skoro jej domek mizerniał z każdym kolejnym przedstawieniem i musiał być regularnie wzbogacany o nowe cukierki.

Podczas przygotowań do serii spektakli odbywających się w naszej szkole od 25 do 29 maja, aktorzy koła teatralnego pod okiem pani Joletty Osewskiej- Mazgaj mieli okazję powrócić do niezwykłej krainy dzieciństwa, pogłębić swoje umiejętności interpretacji tekstu, pracować nad ruchem scenicznym i pewnością siebie. Niejednokrotnie zmagania z aktorskimi wyzwaniami prowadziły nas do napadów śmiechu i niewątpliwie pozostawią wiele miłych wspomnień.

Częste próby pozwoliły nam także dopracować najdrobniejsze szczegóły spektaklu w celu zmierzenia się ze szczerą i wymagającą, ale przecież bardzo wdzięczną publicznością- jaką są dzieci. Zyskaliśmy okazję, by zaprezentować nową, zabawną wersję starej bajki- samograjki.

Przedstawienia spotkały się z dużym zainteresowaniem zarówno ze strony dzieci młodszych jak i odrobinę starszych. Gościliśmy w szkole starych bywalców z Oratorium Aniołów Stróżów oraz pasjonatów gier planszowych odwiedzających Gralicję. Swą obecnością uszczęśliwili nas również najmłodsi widzowie z przedszkola, dla których spektakl okazał się być dużym przeżyciem. Poza nimi gościliśmy też opiekunów dzieci, nauczycieli oraz naszych rodziców z nadzieją, że dzięki bajce każdy z nich na nowo odkryje drzemiące w sobie dziecko.

Publiczność i aktorzy znakomicie współpracowali, a przedstawienia odbyły się w radosnej, prawie bezstresowej atmosferze. Dzieci bardzo uważnie śledziły każdy szczegół, komentując z poczuciem humoru wypowiedzi postaci i wzbogacając nasze przedstawienia tak, że każde było niepowtarzalne.

Nie zabrakło również szczegółowego quizu ze znajomości treści bajki. Nasi goście zdali ten egzamin śpiewająco! Był też czas na zabawy ruchowe, takie jak wyścigi oraz przeciąganie liny. Wówczas scena wypełniała się dziećmi, a szkoła okrzykami publiczności zagrzewającej do walki. Wszyscy, niezwykle aktywni uczestnicy otrzymali słodkie upominki, które dopełniły bajkową atmosferę.

Mieliśmy świetną okazję, by przypomnieć sobie kilka przedszkolnych zabaw, na przykład „Raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy!” oraz wykazać się umiejętnościami pracy z najmłodszymi, często zaskakującymi pomysłowością adeptami teatru. Dzięki temu każdy się czegoś nauczył. Opuszczaliśmy szkołę ze smutkiem, że zabawa dobiega końca, ale i bagażem pozytywnych doświadczeń motywujących do dalszych odkryć drzemiących w nas potencjałów.

Jak to bywa w bajkach, zakończenie zawsze jest szczęśliwe. Każdy spektakl zwieńczony był radosnym tańcem i wspólnym śpiewem. Sala szybko zapełniała się ulubionymi bohaterami bajek naszych gości, gdyż ekipa zdolnych wizażystek ślicznie wymalowała roześmiane dziecięce buzie.

Po każdym przedstawieniu aktorzy zostawali obdarowani pysznymi smakołykami, choć największą nagrodę stanowił uśmiech na twarzach dzieci i gromkie brawa. Bardzo pamiętny i wzruszający był moment pożegnania z przedszkolakami, które zaśpiewały dla nas piosenkę o wiośnie i obsypały wieloma ciepłymi opiniami z nadzieją na ponowne spotkanie. No cóż… teraz pozostaje już tylko czekać z utęsknieniem na przyszłoroczne przedstawienie!