Publiczne Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące w Krakowie

test

Nowy sztandar naszej szkoły

W Dzień Edukacji Narodowej, 14 października 2021 r. podczas szkolnej uroczystości w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, nastąpiło pobłogosławienie nowego sztandaru Publicznego Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie oraz pożegnanie sztandaru Zespołu Szkół Salezjańskich w Krakowie. Reforma edukacji wpłynęła bowiem na konieczność zmiany zakresu i nazwy naszej szkoły.

Sztandar od zawsze był symbolem największych wartości. To wokół niego skupiali się rycerze w walce, to on był chroniony równie dzielnie jak i sam dowodzący podczas bitwy. Odebranie sztandaru przez przeciwnika osłabiało ducha walki, jego widok natomiast napełniał każdego żołnierza nadzieją i wiarą w wygraną.

Asysta towarzysząca  sztandarowi, czyli poczet sztandarowy, zawsze typowana była i jest do dnia dzisiejszego z osób wyróżniających się, o nienagannej postawie i wzorowym zachowaniu.

Sztandar Zespołu Szkół Salezjańskich w Krakowie, który pożegnaliśmy, przez prawie 20 lat reprezentował społeczność szkolną na uroczystościach patriotycznych, towarzyszył uczniom w ważnych wydarzeniach z życia szkoły, był wreszcie świadkiem wielu wspaniałych osiągnięć oraz sukcesów. Stanowił również symbol zobowiązujący młodzież salezjańską do rzetelnej nauki, miłości do ojczyzny  oraz szacunku dla pracy.

Sztandar to weksylium występujące tylko w jedynym egzemplarzu. Od tego dnia Sztandar Publicznego Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie będzie towarzyszyć naszym szkolnym uroczystościom. Skrzyżowanie drzewców sztandarowych jest wyrazem ciągłości tradycji naszej szkoły, pokoleń naszych nauczycieli i uczniów.

Sztandar szkoły składa się z dwóch zszytych ze sobą kwadratowych płatów tkaniny i drzewca z głowicą. Trzy skraje płata są obszyte frędzlą. Czwarty skraj jest przymocowany do drzewca.

Godłem głównym na tym sztandarze jest Orzeł Biały z koroną otwartą na głowie i w czerwonym polu. Stanowi to bezpośrednie nawiązanie do najstarszego znaku i symbolu Państwa Polskiego o ponad tysiącletniej, bogatej historii. Godło główne w postaci Orła Białego zostało raz jeszcze umieszczone jako głowica wieńcząca drzewce w formie figury Orła. U nasady głowicy zawiązana jest szarfa nawiązująca do polskich barw narodowych.

Natomiast na drugim płacie, koloru szarego z delikatną bordiurą koloru pomarańczowego, nawiązujących do barw szkoły – w otoku, na złotym tle umieszczono popiersie św. Jana Bosko. Święty ten, żyjący w XIX w. we Włoszech, znany jest jako wielki ojciec i nauczyciel młodzieży, założyciel Zgromadzenia Salezjańskiego, prowadzącego tutejszą szkołę.

Złoto symbolizuje w tym wypadku – chwałę, świętość, szlachetność, wspaniałomyślność, wzniosłość, życzliwość, miłosierdzie oraz światło.

Pas koloru czerwonego z nazwą szkoły, który okala wizerunek świętego oznacza: miłość, odwagę dzielność, waleczność, poświęcenie oraz żarliwość – cnoty jakże istotne w procesie edukacji i wychowania.

Nasz nowy sztandar zaprojektował prof. Wojciech Regulski z krakowskiej ASP w 2020 r., a wykonała go firma „Haftina Sztandary”. Konsultacje i czuwanie nad wykonaniem – ks. Roman Kot SDB.