Publiczne Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące w Krakowie

test

Program profilaktyczny „Archipelag skarbów” oczami uczniów

W pierwszym tygodniu nauki, 6 i 7 września, odbyły się w naszej szkole warsztaty profilaktyczne „Archipelag Skarbów”, w których wzięli udział uczniowie klas III gimnazjum. W tym, na pierwszy rzut oka enigmatycznym, tytule kryła się metafora – myślą przewodnią zajęć było poszukiwanie „skarbu życia”, czyli szczęścia.

Prowadzący zajęcia poruszali różne tematy związane z miłością, szczęściem, seksualnością czy emocjami człowieka. Przekonywali nas, że w relacji między kobietą i mężczyzną nie są ważne tylko ciało i emocje, ale również rozum i sfera duchowa; że miłość – i życie w ogóle – należy przeżywać na trzeźwo, a nie upajać się alkoholem czy narkotykami. Prowadzący zachęcali nas także, by ze zbliżeniem poczekać do ślubu, dawali nam rady, jak oswajać „tygrysy”, czyli siły seksualności, złości i zakochania.

Podczas zajęć poruszone były tematy ważne, o których warto i trzeba rozmawiać, chociaż jest to często bardzo trudne. Oczywiście, nie wszystkie ważne kwestie zostały omówione. Naszym zdaniem „Archipelag Skarbów” został przeprowadzone w ciekawy i przystępny sposób. Dodając fakt, że przy okazji „upiekły” nam się lekcje, możemy już chyba mówić o pełni szczęścia…