Publiczne Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące w Krakowie

test

„Wychowanie jest sprawą serca”

Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole jest jest okazją do wyrażenia wdzięczności tym wszystkim, którzy pomagają nam zdobyć wiedzę, czyli klucz do potęgi. Na dzień ten przypada  zarazem uroczystość ślubowania uczniów klas pierwszych. W tym roku po raz pierwszy tylko klas licealnych.

Świętowanie rozpoczęliśmy od uroczystej Mszy Świętej odprawionej w intencji całej społeczności szkolnej w mistrzejowickim kościele parafialnym. Po przejściu do szkoły przyszedł czas na spotkania z nauczycielami i pracownikami administracji. Były słowa podziękowań: za przekazywanie wiedzy, za naukę codziennego życia, za wsparcie w trudach edukacyjnych i za sprawianie, że dni w szkole wypełnione są życzliwością.

Następnie odbyło się w obecności sztandaru szkoły ślubowanie klas pierwszych. Zgodnie z założeniami św. Jana Bosko, uczniowie przyrzekali dobre wykorzystywanie wiedzy, pracę dla dobra ogółu, wierność tradycjom chrześcijańskim i dbałość o ideały. Na dobry początek wszyscy uczniowie otrzymali pakiet pierwszoklasisty, a w nim:  książki biograficzne o ks. Bosko, kalendarze, smycze, salezjańskie długopisy i niezbędne do dobrego samopoczucia krówki. Miłym momentem kończącym część oficjalną akademii, było wręczenie nagród nauczycielom i pracownikom szkoły przez dyrektora szkoły ks. Piotra Pawelca.

Ostatnim elementem spotkania był spektakl muzyczny pod hasłem „Wychowanie jest sprawą serca” przygotowany przez Panią Agnieszkę Gietner i zespół wokalno-instrumentalny.

Program opowiadał o naszej szkole i panującej w niej atmosferze za pomocą polskich piosenek z lat 60-tych i 70-tych. Motywem przeplatającym utwory muzyczne były myśli św. Jana Bosko – patrona szkoły.

Dzień Edukacji Narodowej dobiegł końca. Pamiętajmy jednak, że to święto nas wszystkich: uczących, uczonych i wspomagających edukację. Wszyscy jesteśmy maleńkimi trybikami tej machiny. Bo przecież , jak pisał Andrzej Frycz Modrzewski „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie…”