Publiczne Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące w Krakowie

test

Wymiana z Hiszpanią

W połowie listopada grupa uczniów naszej szkoły uczestniczących w wymianie międzynarodowej odwiedziła Sewillę, gdzie miała okazję poznać kulturę i zwyczaje mieszkańców Hiszpanii. Wielkim zaskoczeniem, które powitało nas niedługo po opuszczeniu samolotu, była nie tylko wspaniała pogoda, lecz przede wszystkim otwartość hiszpańskich rodzin. Wszyscy zostali bardzo serdecznie przyjęci, nawiązując przy tym wiele znajomości i przyjaźni, o których trudno będzie zapomnieć.

Będąc w Hiszpanii odwiedziliśmy wiele fascynujących miejsc. Swoim hiszpańskim urokiem oraz wąskimi, krętymi uliczkami oczarowała nas Sewilla, którą mieliśmy okazję poznać podczas wycieczek i wspólnych wyjść. Niesamowite wrażenie sprawiła na nas również Kordoba, w której zetknęliśmy się z kulturą arabską, której centrum przez wieki stanowiło właśnie to miasto. Sięgając jeszcze dalej w głąb historii, dotarliśmy również i do Meridy, gdzie zwiedziliśmy rzymskie ruiny, liczące sobie niemalże dwa tysiące lat.

To co jednak wszystkim podobało się w wymianie najbardziej, to ludzie i momenty jakie z nimi przeżyliśmy. Będziemy długo wspominać wspólnie spędzone wieczory, pełne śmiechu i radości, nasze wycieczki autokarem, wypełnione dźwiękiem gitary i wspólnym śpiewem oraz chwile spędzone wraz z hiszpańskimi rodzinami, które nawet mimo barier językowych, dawały z siebie wszystko, pragnąc pokazać nam czym jest hiszpańska gościnność.

Nie trudno się zatem domyślić, że pożegnanie na lotnisku, mimo bardzo wczesnej pory, było wyjątkowo długie. Wszystkich pocieszała jednakże świadomość, że już za trzy miesiące znów się spotkamy, mogąc pokazać Hiszpanom Polskę i to co w niej najlepsze.

Karol Żyła