Publiczne Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące w Krakowie

test

Wyjazd do Pragi

 
W dniach 8.10. – 10.10.2018 r. uczniowie klasy IIIA i IIIC Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie uczestniczyli w wycieczce do Pragi. W ciągu tych trzech dni towarzyszył nam przewodnik, który już podczas podróży autokarem opowiadał o miejscach, które mijaliśmy. Po dość długiej podróży dotarliśmy do celu. Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od spaceru po Starym Mieście. Zobaczyliśmy między innymi: rynek otoczony przepięknymi kamieniczkami, pomnik Jana Husa, ratusz z imponującym ruchomym zegarem „Orloj” oraz Kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem. Wieczorem zakwaterowaliśmy się w hotelu Pramen i z wielkim apetytem zjedliśmy obiadokolację.

We wtorek po śniadaniu wyruszyliśmy na dalsze zwiedzanie Pragi. Pomimo porannej mgły pogoda była przepiękna. W tym dniu oprócz pilota z Polski towarzyszył nam również przewodnik z Czech. Najpierw zwiedziliśmy Hradczany – dzielnicę Pragi na zachodnim brzegu rzeki Wełtawy. Tam zobaczyliśmy gotycką Katedrę Świętych Wita, Wacława i Wojciecha, Pałac Królewski, Złotą Uliczkę oraz Pałac Wallensteina z cudownym ogrodem. Następnie przeszliśmy na Małą Stranę, gdzie mieliśmy czas wolny, który wykorzystaliśmy na degustację czeskiej kuchni oraz zakup pamiątek. Mieliśmy też okazję, by zrobić sobie zdjęcia przy słynnej ścianie Johna Lennona. Potem przespacerowaliśmy się Mostem Karola na rzece Wełtawie, który łączy Małą Stranę ze Starym Miastem. Widok na Pragę był przepiękny, a artyści pokazujący na moście swoje zdolności tworzyli cudowną atmosferę i wspaniały klimat. Wieczorem wróciliśmy do hotelu. Pomimo zmęczenia chętnie graliśmy w gry i rozmawialiśmy do późna.

Kolejnego dnia wykwaterowaliśmy się z hotelu i pojechaliśmy autokarem na wzgórze Wyszehrad. Najpierw poszliśmy na cmentarz zasłużonych Czechów. Potem zobaczyliśmy Kościół Św. Piotra i Pawła oraz wyszliśmy na platformy widokowe, by jeszcze w ostatni dzień nacieszyć się widokiem Pragi. Około południa wyruszyliśmy w drogę powrotną do Krakowa. Długą podróż urozmaicaliśmy sobie słuchaniem muzyki, wspólnym śpiewaniem oraz rozmowami. Wróciliśmy w późnych godzinach wieczornych.

Wyjazd wszystkim bardzo się podobał i chętnie zostalibyśmy w Pradze dłużej, ale niestety czekają na nas kolejne wyzwania i obowiązki. Na pewno miło będziemy wspominać tę wycieczkę.

tekst: Weronika Bubak

foto: Filip Boratyn